Nowa Ruda od zawsze przyciągała drwali, górników czy poszukiwaczy radioaktywnych złóż, ale także marzycieli i wszelkiej maści artystów. W takiej atmosferze wybranie literatury jako towarzyszki życia staje się rzeczą naturalną. I tak w 2000 roku z inicjatywy Apolonii Maliszewskiej powstało Wydawnictwo MaMiKo, którego nazwę stworzyły pierwsze litery imion jej dzieci – Magdy, Mileny i Kornela.

Początki nie były łatwe, literacki boom lat 90. się kończył, dystrybutorzy cięli koszty, a książki musiały odnaleźć swoje miejsce w rozpędzającej się kulturze video i internetowych światach. MaMiKo się jednak nie poddawało, wydając regularnie tomiki poetyckie, zbiory opowiadań, czasem esejów czy nawet książki o filmie.

W większości z wydawnictwem byli związani polscy autorzy – skupieni wokół literatury małych ojczyzn, ale także ci o krajowej rozpoznawalności i globalnym spojrzeniu. Warto wspomnieć na przykład o takich książkach, jak “Jogging” Andrija Bondara, „Rewers” Tomasza Pułki, „Stacja Bielawa Zachodnia” Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, „Rozmowy z Miro” Marty Fox, „Poza kadrem” Felixa Netza, „Działania i chwile” Michała Sobola, „Czytajcie, co jest Wam pisane” Jakuba Tabaczka i innych publikacjach autorów z Niemiec, Australii czy Stanów Zjednoczonych.

Ponad dwadzieścia lat historii, tysiące wyjazdów, spotkań, recenzji, otworzonych paczek pozwoliły na to, aby w pewnym stopniu zaznaczyć swoje miejsce na literackiej mapie Polski, co zostało potwierdzone wieloma nominacjami i nagrodami w konkursach czy publikacjami, które doczekały się bogatych omówień.

Nie chcemy jednak popadać w nostalgiczną nutę, tylko śmiało pomyśleć o przyszłości. Jesteśmy wciąż głodni nowych wyzwań, publikacji, zdań i passusów, po których wie się już, że życia w bliskości z książką nie da się do niczego porównać. Zapraszamy do wyobrażonych krain i całkiem realnej Nowej Rudy, która oddycha prawdziwie literacką atmosferą. Wydajmy coś razem!