Liliana Kłos – Homodestructus: czyli jak być nie powinno

„Homodestructus: czyli jak być nie powinno” to powieść psychologiczna, opisująca w stu procentach prawdziwe, traumatyczne wydarzenia, które miały miejsce bezpośrednio w życiu autorki. Tekst powstał wskutek zastosowania twórczości literackiej, jako formy autoterapii i stanowi pewnego rodzaju wyznanie, przełamujące tematykę tabu, jakim jest ukrywanie się homoseksualnego rodzica w ramach tradycyjnej rodziny. Jaki może mieć to wpływ na jej członków? „Homodestructus” przedstawia wstrząsającą odpowiedź na to pytanie.

Wstęp


Przed wielu laty francuscy naukowcy przeprowadzili bardzo okrutny eksperyment: wrzucili do wrzącej wody żywą żabę. Płaz poparzony wyskoczył z wrzątku, by ratować swoje życie. Reakcja żaby była naturalna i logiczna. W drugiej części doświadczenia wrzucono inną do zimnej wody, którą następnie powoli podgrzewano. Okazało się, że tym razem żaba siedziała w garze do samego końca i niestety się ugotowała, gdyż zmiany zachodziły bardzo powoli. Jako zwierzę zmiennocieplne czuła się dobrze w coraz cieplejszej wodzie. Stopniowe podnoszenie się temperatury zwiększało jej komfort, a później ją oszołomiło. Płaz ugotował się, gdyż jego mechanizmy obronne nastawione są na wykrywanie różnic temperatur, a nie na stopniową zmianę. Podobnie jest z ludzką psychiką: łatwiej jest zwrócić uwagę na to, co jest zmianą nagłą niż na powolne, przybierające na sile procesy destrukcyjne.


Wyobraź sobie taką sytuację. Urodziłeś się w normalnej rodzinie. Przynajmniej tak Ci się wydaje, gdy jesteś jeszcze dzieckiem. Nie zdajesz sobie sprawy z tego, że powinno być zupełnie inaczej. Z wiekiem dociera do Ciebie fakt, iż z relacjami Twoich rodziców jest coś nie tak. Od zawsze masz świetny kontakt z matką, która nie chce obarczać Cię swoimi problemami, jednak gdy jesteś w wieku dorastania i uważa Cię za wystarczająco rozumnego, zaczyna opowiadać o swoich utrapieniach, które dają wiele do myślenia. Właściwie to powoli przewracają Twój świat do góry nogami. Od małego przywykłeś do trudnych sytuacji, byłeś starszy, więc musiałeś być mądrzejszy i tego zawsze od Ciebie oczekiwano. Starałeś się, jak tylko mogłeś, przez co ciągle brałeś na siebie jakiś ciężar. Nie spodziewałeś się jednak tego, co zdarzy się później. Nie miałeś pojęcia, jak duży okaże się problem i do czego to wszystko doprowadzi. Jaką to krzywdę zrobi Waszej psychice i jakimi przez to zostaniecie ludźmi.


Ujawnione tajemnice i seria nieoczekiwanych wydarzeń pokażą, że tak naprawdę nigdy nie przypuszczałbyś, do czego zdolni okażą się Twoi rodzice. Chcąc nie chcąc, często o tym myślisz. Wydaje się, iż wszystko sobie uporządkowałeś, lecz nadal nie mieści Ci się to w głowie. Widzisz, że na świecie dzieje się coraz więcej dziwnych rzeczy, jednak nigdzie nie słyszałeś o podobnej sytuacji. Tobie też nie jest łatwo. Kiedy już się otwierasz i komuś zwierzasz – wszyscy załamują ręce. Nie wiedzą, co odpowiedzieć. Szukasz informacji na forach. Niewiele jest wzmianek na ten temat. Myślisz – albo takie rzeczy się nie zdarzają, albo nikt nie chce o nich wspominać. Czujesz się osamotniony, bo nie znasz nikogo, kto przeżyłby coś podobnego. Jest tylko siostra, z którą zawsze było ciężko się dogadać, bo ma zupełnie odmienny charakter i inny sposób odreagowywania. Ona unika tematu, pragnie o tym zapomnieć.


Ale ty nie potrafisz zapomnieć, czujesz, że nie możesz tego tak zostawić i chcesz podzielić się tym z innymi. Może inni ludzie też tkwią w takim bagnie, tylko nie są tego świadomi. Może uda Ci się zapobiec powstawaniu podobnych sytuacji, a co za tym idzie tragedii. Postanawiasz napisać książkę. I nie kieruje tobą chęć zarobku, jak to przeważnie bywa. Robisz to dlatego, że coś w twojej duszy krzyczy – zrób to! Jeśli tego nie zrobisz, to nigdy nie zaznasz spokoju.