Michał Kukuła – Granit

W Niemczy, dolnośląskim miasteczku, pojawia się Ziemowit Stopka. Ma pełnić tam rolę listonosza. Nie mija jednak zbyt wiele czasu od objęcia nowej posady, gdy zaczynają dziać się wokół niego dziwne rzeczy. Ulica bez adresu, zaginione listy, tajemniczy mieszkańcy, zwani „forever young” to tylko okruchy układanki, którą stara się poskładać główny bohater.

Pomaga mu w tym nowo poznana współpracowniczka, Karolina. Razem odkrywają karty historii miasta. Jednak nie jest to przeszłość, którą znają historycy. Tajemnicze listy okazują się prowadzić do zamierzchłej przeszłości Ziemowita i innych bohaterów. Wszystko zaczyna układać się w całość, kiedy poznajemy listy i pamiętniki, jednak najważniejszym, zaginionym puzzlem jest „Czarcia Łza” – tajemniczy klejnot, poszukiwany przez mroczną postać, Borthira Angwelesa. A rozwiązanie tej historii może okazać się nie bez wpływu na losy okolicznych mieszkańców.

„Granit” to książka o małym miasteczku, jego historii i duchach przeszłości. Jest to powieść szkatułkowa, w której każdy drobiazg nosi w sobie niekiedy mroczną opowieść. To także proza zawierająca w sobie elementy realizmu magicznego. Historie bohaterów przeplatają się z niewyjaśnionymi zjawiskami i postaciami nie do końca należącymi do naszego świata. Wszystko to okraszone jest szalonymi przygodami głównych bohaterów i scenami, w których groza miesza się z humorem. „Granit” to twarda lektura z cudownie miękkim podbrzuszem.


Michał Kukuła – urodzony w 1978 roku. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, kierunek Etnologia. Wieloletni mieszkaniec Niemczy, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. Pierwsze próby prozatorskie podjął w 2012 roku. W 2016 jedno z opowiadań (Futro) znalazło się w okazjonalnym wydawnictwie lokalnym „Niemcza partnerstwo muz”. W 2019 zadebiutował zbiorem opowiadań „Inne miasteczko”, które ukazało się nakładem Wydawnictwa Mamiko. Obecnie mieszka we Wrocławiu a rodzinne miasto często odwiedza poszukując inspiracji.