Niniejsza publikacja jest pokłosiem konkursu prozatorskiego i późniejszych warsztatów, które odbyły się w 2021 roku podczas Festiwalu Góry Literatury. Jurorami tamtej edycji byli: Karol Maliszewski, Zbigniew Kruszyński i Miłka Malzahn. Wybrana siódemka to: Michał Domagalski, Agnieszka Graca, Patrycja Jaskuła, Daria Juskowiak, Klaudia Pieszczoch, Sonia Pohl, Urszula Sieńkowska-Cioch.

Książka została wydana we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.

Opracowanie graficzne publikacji: Joanna Skrzypiec-Żuchowska


Co miałem na myśli, formułując tytuł Małe życie po wielkiej zmianie? W pierwszym odruchu pandemię i wynikającą z niej cywilizacyjną zmianę. Gdybyśmy jednak odłożyli na bok wielkie procesy polityczno-społeczne, to zostaje nam w garści świadectwo – własne życie. Życie w trakcie zachodzącej zmiany, życie w niektórych aspektach już po pierwszej, a tuż przed drugą, może jeszcze większą, zmianą. Moment przejścia? […]

Karol Maliszewki


[…] Kiedy dostaję teksty nadesłane do Nowej Rudy, siadam do nich z zapałem. Przywracają wiarę w literaturę. Traktuję je jak swoje, poczynam sobie śmiało. Tu coś dopiszę, tam skreślę. Tu brakuje mi całego akapitu. To zakończenie jest do luftu, lepiej pozostawić rzecz w zawieszeniu. To zdanie jest genialne, pożyczę sobie. Na naszych oczach, pod naszymi palcami, powstaje proza, obrazy. Debiutanci mają lepsze oczy i bardziej czułe uszy. Wyleczą nas, daj Boże, z zaćmy i głuchoty. Czytajcie młodych, tylko oni mogą wpuścić strumień świeżego powietrze do naszego smogu.

Zbigniew Kruszyński


[…] W świecie literatury nie ma jednogłosowości, choć są mody i trendy premiowane przez tych, którzy recenzują, wydają, oceniają, wyczuwają fale wznoszące i opadające. Na całe szczęście tworzy się nowy obieg słowa pisanego, które dookreśla dane nam współcześnie treści i przeżycia. Te trudne, ale też i te absurdalne. Żaden bowiem news, żaden film, żaden dokument radiowy – nie zrobi tego tak, jak literatura. A konkursowe krótkie opowiadania wydały mi się smaczną przystawką przed porządnym, sycącym posiłkiem. Mocno trzymam kciuki za pisarską moc spotkanych przeze mnie w tym roku Autorów.

Miłka Malzahn


Michał Domagalski: z obowiązku ojciec, z wyboru poeta, z przekonania prozaik. Czasami publicysta, sporadycznie nauczyciel. Autor Poza sezonem (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny) oraz za lasem/. Publikował m.in. w „Przekroju”, „Odrze”, „Wyspie”, „Kontencie”, „Stonerze polskim”, „Afroncie”. Jego twórczość można znaleźć także różnych antologiach (np. Odwrócona strefa, Przewodnik po zaminowanym terenie 2).

Opowiadanie: Moment przejścia


Agnieszka Graca: (ur. w 1977 r.) – podwójna filolożka (romanistka i anglistka), autorka opowiadań kryminalnych. Mieszkała w Gliwicach, obecnie w Krakowie. Publikowała w antologiach Niebyt i inne historie kryminalne (2018) oraz Lukrecja z Kamiennej Grobli (2017), a także w magazynie literacko-kryminalnym ,,Pocisk” i na portalu wysokieobcasy.pl. Laureatka konkursów literackich (Góry Literatury, Międzynarodowy Festiwal Kryminału, Afera Kryminalna, Szkoła Letnich Zabójców, konkurs na pomysł kontynuacji sagi Millennium zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury APOSTROF).

Opowiadanie: Kowidoki


Patrycja Jaskuła: urodzona w Legnicy, wychowana na spektaklach tamtejszego teatru im. Heleny Modrzejewskiej, który wykształcił w niej wrażliwość, otwartość na szeroko pojętą sztukę i dał możliwość doświadczenia sceny. Aktualnie nauczająca tancerka, podróżniczka wybierająca szamańskie ścieżki, założycielka kobiecego kręgu we Wrocławiu. Pisanie jest dla niej formą autoterapii. Po raz pierwszy w życiu wysłała gdziekolwiek swój tekst pod wpływem słonecznego upojenia, które zafundowała jej maleńka wyspa na Oceanie Indyjskim. Naskrobane przez nią wówczas słowa znajdują się w tej książce i są jej debiutem.

Opowiadanie: Uwolnienie


Daria Juskowiak: (ur. 1981). Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Publikowała swoje utwory m.in. na portalach: „Tawerna Pod Jedwabnym Płaszczem”, „Poezja.org”, „Szkicownik”, „Fabrica Librorum”. Uzyskała wyróżnienie za zestaw wierszy podczas Zimowego Salonu Artystycznego – imprezy kulturalnej objętej honorowym patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Jej wiersze zostały opublikowane w internetowym wydaniu miesięcznika „Odra”. Mieszka i pracuje jako nauczycielka języka polskiego pod Poznaniem.

Opowiadanie: Ani orzeł, ani reszka


Klaudia Pieszczoch: autorka opowiadań, wierszy oraz przekładów literackich z języka hiszpańskiego. Publikowała w antologiach poetyckich i prozatorskich oraz czasopismach (m.in. „Wizje”, „Fabularie”, „Kontent”). Laureat-ka konkursu na opowiadanie w ramach festiwalu Góry Literatury 2021 oraz projektu „Połów” w Biurze Literackim. Absolwentka Szkoły Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu. Mieszka w Warszawie.

Opowiadanie: Kłąb


Sonia Pohl: (ur. 1992) – współautorka książki Jutro nie mieści się w głowie. Dzienniki pandemiczne (Wyd. BlueBird, 2020). Autorka tekstów do spektaklu Beyond Musicals (Teatr Variété 2018). Nagradzana w konkursach poetyckich i prozatorskich (Brwinowski Parnas 2019, Konkurs im. Krukowskiego w Nowej Rudzie 2019, Góry Literatury 2021). Publikowała w „Stronie Czynnej”, „Rzyradorze”, na portalu „Wydawnictwoj” i w pokonkursowych almanachach. Absolwentka prawa oraz Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pochodzi ze Śląska. Mieszka w Krakowie.

Opowiadanie: Ciężkie czasy


Urszula Sieńkowska-Cioch: urodziła się i mieszka w Augustowie. Z wykształcenia i zawodu jest przede wszystkim pedagogiem specjalnym; ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Od wielu lat pracuje z osobami z niepełnosprawnością intelektualną i różnymi dodatkowymi niepełnosprawnościami. Pisze dla dzieci i dla dorosłych zarówno prozę jak i poezję. Finalistka „Połowu” Biura Literackiego 2015, 2018 oraz 2021. Otrzymała wyróżnienie w II Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Wielki Iluminator 2017. Nominowana do nagrody głównej w ogólnopolskim konkursie na opowiadanie o tematyce kryminalnej zorganizowanym przez Bookbook 2016. Laureatka konkursu na opowiadanie kryminalne na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału Wrocław 2017 oraz 2018. Wyróżniona w konkursie „Gazety Wyborczej” oraz Netflixa na opowiadanie kryminalne będące alternatywnym zakończeniem serialu W głębi lasu, 2021. Publikowała wiersze w antologiach: najpiękniej najprościej (Nowa Ruda 2018), Dawne przedmieścia Augustowa (Augustów 2019). Jej opowiadania ukazy-wały się w czasopismach „Epea” oraz „Projektor”, a także na stronach internetowych wysokieobcasy.pl oraz wakat. sdk.pl. Debiutem literackim autorki jest książka dla dzieci Przygody jeża Szymona (Wydawnictwo Literatura 2017; II wydanie 2020/21).

Opowiadanie: Nic się nie dzieje