Alicja Santarius – Od środka

Wiersze te są przesiąknięte zdrowym optymizmem i rzadkim w poezji połączeniem łagodności frazy ze skutecznością jej przesłania. To, co proponują, to nienachalne spojrzenie w głąb, z szacunkiem i sympatią wobec siebie i czytelnika. Odbyć fascynującą podróż z wierszami z niniejszego tomu i w ich centrum odkryć siebie, jak w utworze lista zadań – niech to będzie obowiązkowy punkt na naszej liście życiowych doświadczeń.

Marta Bocek

By smakować wiersze Alicji Santarius, daj sobie chwilę dłuższą albo nawet cały wieczór, by niczego nie uronić z ich piękna i mądrości. Autorka, w swoim najnowszym tomiku „Od środka”, uchyla w wierszach rąbka zasłony, spoza której wyłania się Jej bogaty świat pełen obserwacji i przemyśleń. W niebanalny sposób zadaje sobie i nam, czytelnikom, pytania o sens istnienia, o trwanie.

Elżbieta Holeksa-Malinowska


Kobiecie takiej jak ja

Prawdopodobnie
za mało
zrobił każdy z nas
byś mogła spać spokojnie

słysząc miarowy oddech
zza drzwi dziecięcego pokoju

wiedząc że obok śpi on
bo czuwać nie ma potrzeby…

byś odliczając po zwykłym dniu kochane bicia serc
mogła zatwierdzić ich sumę
Podobno – dobrym człowiekiem być wystarczy

Jeśli tak – dlaczego krzyczę dziś
w głuchą noc – przepraszam

Trzymam przy sobie

Kiedy odeszła,
wnuczka we mnie
odeszła razem z nią.

Nie pomogła
opona w kolorze mięty
pełna lwich paszczy
ani miechunka
płonąca wieczornym słońcem.

Blask stracił zielony groszek
i nefryt na ubitej drodze.
Lipa dająca cień
została tylko elementem
krajobrazu.

I „iskiereczka ognia” i „gałązeczka ziela”
ukryły się w zakamarku duszy
– tym od trudnych wspomnień

Alicja Santarius, cieszynianka, bohemistka, dojrzała debiutantka. Pisze wiersze, felietony i dłuższe formy prozatorskie. Zaistniała w roku 2009 w zbiorze wierszy poetów ziemi cieszyńskiej „Podwieczorek z metaforą”, a w 2010 uzyskała wyróżnienie (swoje pierwsze) w Ogólnopolskim Konkursie Poezji im. M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej w Katowicach. Autorka zbioru wierszy „Sukienka z chmur” (2020) oraz powieści „Skorupkę rozbić młotkiem” (2021), współautorka ważnych dla niej antologii i zbiorów poezji, publikowana w czasopismach, w przestrzeni internetowej, a ostatnio także na murach przy Brackiej w Krakowie. Współzałożycielka grupy twórców Salonik Cieszyński, członkini Stowarzyszenia Autorów Polskich oddział Bielsko-Biała. Miłośniczka podróży i tańca.